Novoroční

06.01.2022

Krásný nový rok, přátelé!

Také vás zaskočilo, jak mohl přijít rok 2022 tak rychle?

Uf! Ne! Opravdu? Už?! :-)

Ještě nedávno jsem s firmami probírala celkovou vyčerpanost a únavu z těch všech změn, a teď abychom zase vběhli do nového roku plni elánu! Nebo se do něj alespoň pozvolna a důstojně přesunuli.

Nové vize, staré vize, splněné, nesplněné, odsunuté, hotové, připravené, vytoužené, znova odsunuté... A v tom všem my, naše emoce, vztahy a nálady, ty dobré i ty horší.

Napadá mě otázka: Jak by vypadal rok 2022 bez předsevzetí? Jak by vypadal nový rok, kdybychom chtěli být jen o něco víc přítomní v každém jednotlivém dni? Nezmizel by pak přechod mezi jednotlivými roky úplně? Myslím, že ano. Čím víc jsme k sobě průběžně vnímaví, tím spíš víme, kde leží cesta, po které chceme jít, a tím menší význam pro nás pak má přechod z jednoho roku na druhý.

Můj oblíbený citát od Einsteina je, že "žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila". Možná je i tento moment chvílí pro zastavení a investování energie směrem, který bude dávat smysl.

Během roku jsem se několikrát setkala s energií strachu, s úzkostmi, jejichž příčinou je společenská nálada, resp. nenávistné výroky, které jsou schopni říct jedni na adresu druhých a druzí na adresu prvních. Přijde mi, že v této době je klid a racionalita naší nejsilnější zbraní. A za racionální nemůžeme považovat vyhrocené argumentační přestřelky, ze kterých odcházíme rudí vzteky, popř. s pocitem "to jsem jim to nandal". V ten okamžik jsme totiž v emocích a nedokážeme vlastně vnímat druhou stranu. Racionální je uvědomění, že toto není cesta k řešení. Rozdělujeme pravděpodobně 80 % rozumných lidí na černé a bílé, jen kvůli 20 % extrémistů na obou stranách. 

Přála bych si, abychom v roce 2022 dokázali stát stranou extrémům a našli opět náš společný cíl. 

Přátelé, přeji nám, abychom k sobě samým i k sobě navzájem byli více vnímaví. Abychom viděli, kdy jsme unavení, co nám energii dodává a co nám ji zbytečně bere. Nakládejme s naší energií s rozmyslem a s láskou.